Hız Sınırı Cezası İptal Dilekçe Örneği

Hız Sınırı Cezası İptal Dilekçe Örneği nasıl yazılır? Hız sınırı ihlali nedeniyle kesilen idari para cezasının itiraz edilebilmektedir. Hız sınırı cezası nasıl iptal edilebilir? sorusunun cevabını aşağıda sizin için hazırladığımız hız sınırı cezası iptali dilekçe örneğinden görebilir ve itiraz edebilirsiniz. (Kanun metni https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2918.pdf)

Hız Sınırı Cezası İptal Dilekçe Örneği

İSTANBUL NÖBETÇİ SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

İTİRAZ EDEN : ……… (TC Kimlik Numaranıza ve Adresinize de yer vermeniz gerekmektedir.)

KARŞI TARAF : ….. BÖLGE TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ ….. BÖLGE TRAFİK DENETLEME İSTASYONU AMİRLİĞİ

İTİRAZ KONU TUTANAĞIN TEBELLÜĞ TARİHİ: …………….. (Tebligatın tarafınıza ulaştığı tarihtir- PTT gönderi sorgulamadan kontrol etmenizi öneririz)

İTİRAZ KONUSU : …… Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ……. Bölge Trafik Denetleme İstasyonu Amirliği’nin  …….. tarih …… seri ve …… sıra no.lu idari para cezası tutanağında yazılı …….. –TL idari para cezasının iptali talebimden ibarettir.

AÇIKLAMALAR

……. Plakalı araç ile ……. İstikametinden ………. İstikametine hız sınırları içerisinde seyir halindeyken, …… km hız sınırının (90-110-120) uygulandığı yolda radar kontrol noktasından geçerken sehven …… km hız ile radara girdiğimden sebeple hakkımda Karayolları Trafik Kanunu’nun 51/2-A maddesi gereğince “hız sınırı ihlali” gerekçesiyle …….-TL tutarında idari para cezası uygulanarak, …… Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ……. Bölge Trafik Denetleme İstasyonu Amirliği’nin  …….. tarih …… seri ve …… sıra no.lu idari para cezası tutanağı tarafıma tebliğ edilmiştir. (EK-1: İdari Para Cezası Tutanağı) Ancak aşağıda detaylıca izah edilecek nedenlerle itiraz süresi içerisinde idari para cezasına itiraz ediyorum.

Kabahate konu yerdeki hız limiti …… km (90-110-120) iken, %10 toleransla hız sınırı ……. Km olan bir yerde hakkımda ….. km hız ile idari para cezası uygulanmıştır. Şehirlerarası karayolunda hız limitleri içerisinde seyretmeye çalışırken anlık olarak 1 birim ile hız limitinin aşılması, kişinin dikkatini trafiğe verdiği esnada, …. Km ile …. Km arasındaki farkı hissedebileceği büyüklükte bir hız değildir. Aracı belli hızda sabitlenmenin sürücülerden beklenmesi de hayatın olağan akışına aykırıdır.

Ayrıca karayollarında hız limitinin belirlenmesinin amacının, trafiğin tehlikeye sokulmasının önüne geçilmesi olduğu gözetildiğinde, 1 birim kmlik bir hız artışının trafiği daha fazla tehlikeye sokacağı düşünülemez. Kaldı ki cezanın kesildiği yol güzergahında, o tarih ve saatte oldukça seyrek bir trafik olduğu, söz konusu hız aşımının gerçekleştiği anda da o güzergahta seyir halinde olan tek aracın benim olduğu gerçeği karşısında, trafiği tehlikeye düşürecek bir ortamın olmadığı, tam da bu nedenle kanunun ruhuna aykırı bir ceza kesildiği sabit hale gelmiştir.

Tüm bu izah olunan nedenlere ek olarak ölçüm yapan cihazların da hatalı ölçüm yapabileceği gözetilerek, 1-2 kmlik aşımı sağlıklı ölçüm yapmayan bir cihazdan da kaynaklanmış olabileceği gözetilmeli, bu hatanın payının cezası sürücülere kesilmemelidir. Aksi yönde bir kanaat hakkaniyete aykırı olacaktır. Benzer olaylara ilişkin verilen emsal kararlar bulunmaktadır.

Yukarıda izah edilen nedenler ve Sayın Hakimliğinizce re’sen gözetilecek diğer nedenlerle, söz konusu …… Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ……. Bölge Trafik Denetleme İstasyonu Amirliği’nin  …….. tarih …… seri ve …… sıra no.lu idari para cezası tutanağında yazılı …….. –TL idari para cezasının iptaline karar verilmesi gerekmekte, bilvekale arz ve talep olunmaktadır.

HUKUKİ NEDENLER : Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliği, HMK, TMK ve sair ilgili mevzuat.

DELİLLER :

EK-1: İdari Para Cezası Tutanağı (ektedir)

NETİCE VE TALEP  : Yukarıda izah edilen nedenler ve Sayın Hakimliğinizce re’sen gözetilecek diğer nedenlerle, İTİRAZIMIN KABULÜ ile hukuka ve hakkaniyete aykırı olarak düzenlenen …… Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ……. Bölge Trafik Denetleme İstasyonu Amirliği’nin  …….. tarih …… seri ve …… sıra no.lu idari para cezası tutanağında yazılı …….. –TL idari para cezasının iptaline karar verilmesini bilvekale arz ve talep ederim.

Hız Sınırı cezası iptali nasıl yapılır şeklinde tarafımıza birçok soru sorulmakta olup Hız Sınırı Cezası İptal Dilekçe Örneği alanında uzman avukatlarımız tarafından sizin için hazırlanmıştır. Bu husustaki sorularınız ve deneyimlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için https://esyhukuk.com/iletisim/ iletişime geçebilir, info@esyhukuk.com adresimize e-posta gönderebilir ya da 0552 502 80 27 numaralı hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer makalelerimiz için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz https://esyhukuk.com/makaleler/

İlgili Makaleler

3 Responses

Yorum Yap

Mesaj gönder
Danışmanlık için iletişime geçin
Merhaba 👋🏻

Danışmanlık almak istediğiniz bir konu mu var?

Hemen iletişime geçin uzman kadromuzdan bilgi alın.

Not: Danışmanlık Avukatlık Kanunu gereği ücretlidir.