E-Spor Hukuku

E-Spor Hukuku Nedir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi sonucunda gereksinimlere karşılamak için yeni hukuk dalları ortaya çıkmaktadır. Bunların başında E-Spor Hukuku yer almaktadır. E-spor, dijital çevrimiçi oyunların gelişmesi ve e-spor oyuncularının para ya da ödül kazanmak amacıyla çevrimiçi oyun müsabakalarına katılması sonucu ortaya çıkmıştır.

E-Spor Hukuku
E-Spor Hukuku

E-spor son dönemlerde ulusal ve uluslararası alanda yenilikler getirerek hızlı bir şekilde gelişme göstermektedir. Profesyonel ve amatör oyuncuların oluşturduğu takımların veya bireysel olarak katılımı ile oluşan ulusal veya uluslararası e-spor ligleri ve müsabakaları bulunmaktadır.  Hatta profesyonel takım ve üniversiteleri temsilen e-spor takımları kurulmaktadır. Büyük bir endüstriye dönüşen e-spor alanında uzman ve çevrimiçi oyunlara hakim avukatlara ihtiyaç bulunmaktadır. E-spor alanında uzman avukatlarımız tarafından müvekkillere hukuki destek verilmektedir.

E-spor alanını güncel ve dinamik tutan bazı platform, oyun ve takımlar ise şu şekildedir:

 • Çevrimiçi Oyunlar: League of Legends(LOL), Dota 2, Counter-Strike:Global Offensive, Zula, wolfteam, Fifa, PlayerUnknown’s Battlegrounds(PUBG) vb.
 • Türkiye’deki E-spor Takımları: 1907 Fenerbahçe, Beşiktaş Espor, Galatasaray Espor, Dark Passage, Bursaspor Espor, HWA Gaming, Super Massive, Team Turquality vb.
 • Uluslararası Takımlar: PSG.LGD, Team Secret, TNC Predator, Newbee, Alliance, Mineski, Team Liquid, Keen Gaming, Chaos EC, OG, Vici Gaming, Evil Geniuses, Fnatic, Infamous Gaming, Virtual Pro, NAVI (Natus Vincere), Royal Never Give Up, Ninjas in Pyjamas vb.
 • Oyun Yapımcıları: Riot Games, Valve, Mojang, Nintendo EAD, Rockstar North, Epic Games, Fromsoftware, Blizzard, EA Sports, Tencent, Softnyx, MadByte Games vb.
 • Yayın İzlenilen Platformlar: Youtube, Twitch vb.
 • Kullanılan İletişim ve Oyun Platformları: Discord, Steam vb.

ESY Hukuk ve Danışmanlık bünyesinde çalışan uzman avukatlarımız tarafından E-Spor Hukuku alanına giren tüm uyuşmazlıklarda müvekkillerimize hukuki hizmet sağlanmaktadır. E-spor Hukuku kapsamında; müvekkillerin sorunlarının çözümüne odaklı olarak yürüttüğümüz çalışmalarda müvekkillerin mevzuatlara, e-spor sözleşmelerine ve hukuk ilkelerine uygun olarak hareket etmelerini sağlayarak mağduriyetlerinin önüne geçmek amacıyla e-spor branşlarındaki e-spor oyuncularına, e-spor kulüplerine, oyun yapımcılarına, oyun dağıtımcılarına, ulusal ve uluslararası e-spor organizasyonlarının sponsorlarına, e-spor organizasyonlarını düzenleyen şirketlere hukuki danışmanlık hizmetleri vermekteyiz.

E-Spor Hukuku Alanındaki Hizmetlerimiz

ESY Hukuk ve Danışmanlık olarak;

 • E-spor kulüpleri, e-spor oyuncuları, sponsorlar ve e-spor organizasyon düzenleyen şirketlerin sözleşmelerinin hazırlanması ve hukuki sorunların çözümlenmesi için hukuki danışmanlık verilmesi,
 • E-spor oyuncularının lisanslarını alması için başvuruların yapılması ve hukuki destek sağlanması,
 • E-spor Yayıncılarının, e-spor oyuncularının vergisel uyuşmazlıklarının çözümü,
 • E-spor oyuncularının iş ve sosyal güvenlik hakları ile ilgili uyuşmazlık çözülmesi için hukuki destek sağlanması,
 • E-spor oyuncularını, e-spor yayıncılarını ve e-spor kulüplerini idari ve adli mercilerde temsil etmek,
 • E-spor oyuncularına, e-spor yayıncılarına ve e-spor kulüplerine uygulanan disiplin yaptırımlarına ve para cezalarına itiraz ve dava süreçlerinin yürütülmesi hususlarında hukuki danışmanlık vererek müvekkillerimizi ilgili davalarda ve mercilerde temsil etmekteyiz.

Bu alandaki sorularınız ve deneyimlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için info@esyhukuk.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz.

Gizlillik

Bizimle paylaşılan tüm bilgiler avukat müvekkil ilişkisi kapsamında korunmakta ve gizli tutulmaktadır.

Hukuki Koruma

Müvekkillerimizin tüm hak ve menfaatlerini korumak öncelikli hedefimizdir.

Sizi Önemsiyoruz

Müvekkillerimizin sorunlarına tecrübeli ve alanında uzman ekibimizle etkin çözümler sunmaktayız.
Mesaj gönder
Danışmanlık için iletişime geçin
Merhaba 👋🏻

Danışmanlık almak istediğiniz bir konu mu var?

Hemen iletişime geçin uzman kadromuzdan bilgi alın.

Not: Danışmanlık Avukatlık Kanunu gereği ücretlidir.