Sigorta Hukuku

Sigorta Hukuku Nedir?

Bir kişinin para ile ölçülebilen yararının zarara uğratabilecek tehlike, riziko meydana gelmesi durumunda bunun tazmin edilmesi için prim ödeme borcu altına girdiği sigortacının ise para ödemeyi yüklendiği sözleşmeleri ve bu sözleşmelerden kaynaklı doğan hak ve yükümlülükleri inceleyen hukuk dalına Sigorta Hukuku denilmektedir. Sigortacılık ile ilgili faaliyetlerin düzenlenmesi ve sigortacılık alanının sistemli olması için 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu yürürlüğe girmiştir. (bknz.)

Sigorta Hukuku
Sigorta Hukuku

Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de sigortacılık alanı gittikçe gelişmektedir. Bu gelişmelerin sonucunda da sigorta uygulamalarında hukuki uyuşmazlıklar ortaya çıkmıştır. Sigorta Hukukunda, rizikonun gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespiti, mevcut durumun sigorta kapsamına girip girmediği, kusur derecesinin tespiti ve ödemenin kusurlu kişiye rücu edilmesi gibi uzmanlık gereken hukuki uyuşmazlıkların çözümü gerekmektedir.

Uygulamada karşımıza en çok çıkan sigorta hukuku uyuşmazlığı ise trafik kazalarında görülmektedir. Trafik kazalarında maddi zararların yanında kişilerin ağır yaralanmaları ve hatta ölümleri söz konusudur. Bu gibi üzücü durumların varlığı halinde kazazedelerin ve yakınlarının maddi zararlarının ve ekonomik kayıplarının tazmini gerekmektedir. ESY Hukuk ve Danışmanlık bürosu olarak trafik kazalarında; ölüm-yaralanma ve uğranılan diğer maddi zararların tazmini hususlarında müvekkillerimize hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Sigorta Hukuku Alanındaki Hizmetlerimiz

ESY Hukuk ve Danışmanlık olarak;

 • Kaza Sigortaları,
 • Kredi Sigortaları,
 • Zarar Sigortaları,
 • Sorumluluk Sigortaları,
 • Taşıma Sigortaları,
 • Kredi ve Finans Sigortaları,
 • Sağlık Sigortaları,
 • Yangın ve Doğal afet Sigortaları,
 • Makine Sigortaları,
 • Tarımsal Sigortalar,
 • Araç Sigortaları,
 • Emeklilik ve hayat Sigortaları kapsamında rizikonun gerçekleşip gerçekleşmediği, sigortanın kapsamında olup olmadığı, kusurun tespit ve bunların sözleşmeye etkisi ile tazminat ödemelerinin kusurlu tarafa rücu edilmesi, sigorta şirketlerinin aleyhine açılan davaların takip edilerek müvekkillerin temsil edilmesi başta olmak üzere Sigorta Hukuku alanına giren hukuki uyuşmazlıklarda sigorta şirketleri ve poliçe lehtarlarına hukuki danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Bu alandaki sorularınız ve deneyimlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için info@esyhukuk.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz.

Gizlillik

Bizimle paylaşılan tüm bilgiler avukat müvekkil ilişkisi kapsamında korunmakta ve gizli tutulmaktadır.

Hukuki Koruma

Müvekkillerimizin tüm hak ve menfaatlerini korumak öncelikli hedefimizdir.

Sizi Önemsiyoruz

Müvekkillerimizin sorunlarına tecrübeli ve alanında uzman ekibimizle etkin çözümler sunmaktayız.
Mesaj gönder
Danışmanlık için iletişime geçin
Merhaba 👋🏻

Danışmanlık almak istediğiniz bir konu mu var?

Hemen iletişime geçin uzman kadromuzdan bilgi alın.

Not: Danışmanlık Avukatlık Kanunu gereği ücretlidir.