Rekabet Hukuku

Rekabet Hukuku Nedir?

Günümüzde serbest piyasa ekonomisinin gelişmesi ve ticari hayatta küreselleşme isteğinin artması rekabet açısından piyasada sorunlara neden olmuştur. Bu sorunlarının çözüme kavuşması için ise ticari hayattaki rekabetin düzenlemesi zorunluluğunu ortaya çıkmıştır.

Rekabet Hukuku
Rekabet Hukuku

Türk Hukuk sisteminde rekabet 1982 Anayasasının yürürlüğe girmesinden sonra Anayasa hükümleri uyarınca korunmaktaydı. Ancak, gelişen ticari faaliyetler sonucunda hukuki düzenleme zorunluluğunun oluşması sebebiyle kanun yolu ile özel bir düzenlemeye gidilmiş ve 1994 yılında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (ilgili kanun metnine ulaşmak için: tıklayın) yürürlüğe girmiştir.

Rekabet Hukuku; piyasa ekonomisi çerçevesinde serbest rekabetin kurulması, korunması ve tekelleşmenin önüne geçilmesi amacıyla ekonomik faaliyetler esnasında uyulması gereken kuralların belirlendiği hukuk dalıdır. Rekabet Hukuku, kişilerle kişiler ve kişilerle devlet arasındaki ekonomik faaliyetleri düzenleyen bir hukuk dalıdır. Rekabet Hukuku hem Kamu Hukuku özelliği taşıması hem de tazminat açısından Özel Hukuk özelliği taşımasından dolayı Rekabet Hukuku karma hukuk dalı olarak değerlendirilmektedir.

ESY Hukuk ve Danışmanlık bünyesinde çalışan alanında uzman avukatlarımız tarafından Rekabet Hukuku içerisinde yer alan tüm uyuşmazlıklarda müvekkillerimize hukuki hizmet sağlanmaktadır. Rekabet Hukuku kapsamında müvekkillerin sorunlarının çözümüne odaklı olarak yürüttüğümüz çalışmalarda, müvekkillerin Rekabet Kanunu’na ve Rekabet Hukuku’na uygun olarak ticari hayatlarını sürdürmeleri için analizler yapmakta ve danışmanlık hizmetleri vermekteyiz.

Rekabet Hukuku Alanındaki Hizmetlerimiz

ESY Hukuk ve Danışmanlık olarak;

  • Sözleşmelerin Rekabet Hukuku açısından değerlendirilmesi,
  • Rekabet ihlali neticesinde idari para cezası ve tazminata hükmedilen kararların iptalinin sağlanması,
  • Rekabet Kurumu’na başvuru ve süreçlerin yönetilmesi,
  • Rekabet Kurumu’nun vermiş olduğu kararlara karşı itiraz ve Danıştay’a başvuru süreçlerinin yönetilmesi,
  • Birleşme ve Devralma işlemleri sırasında Rekabet hukuku sürecinin yönetilmesi,
  • Hakim durumun kötüye kullanılması kapsamında değerlendirilebilecek faaliyet sorunların çözümü,
  • Acente, franchise ve bayilerle akdedilen sözleşmelerin Rekabet Hukuku açısından değerlendirilerek Kanuna uygunluğunun denetlenmesi,
  • Rekabet kurallarına aykırı olarak ortaya çıkabilecek işlem ve davranışların incelenerek Rekabete uygun hale getirilmesi hususlarında müvekkillere hukuki danışmanlık vererek müvekkillerimizi Rekabet Kurumu’nda temsil etmekteyiz.

Bu alandaki sorularınız ve deneyimlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için info@esyhukuk.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz.

Gizlillik

Bizimle paylaşılan tüm bilgiler avukat müvekkil ilişkisi kapsamında korunmakta ve gizli tutulmaktadır.

Hukuki Koruma

Müvekkillerimizin tüm hak ve menfaatlerini korumak öncelikli hedefimizdir.

Sizi Önemsiyoruz

Müvekkillerimizin sorunlarına tecrübeli ve alanında uzman ekibimizle etkin çözümler sunmaktayız.
Mesaj gönder
Danışmanlık için iletişime geçin
Merhaba 👋🏻

Danışmanlık almak istediğiniz bir konu mu var?

Hemen iletişime geçin uzman kadromuzdan bilgi alın.

Not: Danışmanlık Avukatlık Kanunu gereği ücretlidir.