E-Ticaret Hukuku

E-Ticaret Hukuku Nedir?

Taraflarına farklı bölge ve kıtalardan alışveriş yapmasına dahi olanak sağlayarak globalleşmesini sağlayan; birçok hizmet veya malın ticaret konusu olduğu; sosyal medya, internet siteleri vb. sanal ağlar üzerinden yapılan ticaret türüne E-Ticaret denilmektedir. Bu ticaret türünde alıcı ve satıcının bir araya gelmesine gerek olmamakla beraber taraflarına daha hızlı ve kolay alışveriş yapma imkânı vermektir. Online olarak yapılan alışverişler başta olmak üzere e-ticaret alanına giren tüm faaliyetlerin Kanun ve hukuk normları ile düzenleyerek denetleyen hukuk alanına ise E-Ticaret Hukuku denilmektedir.

E-Ticaret Hukuku
E-Ticaret Hukuku

Elektronik Ticaret alanındaki düzenlemeler 23.10.2014 tarihli 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun ile yapılmıştır. (bkz.) E- Ticaret faaliyetlerinin hukuka uygun olarak yürütülmesi için; 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un, Elektronik Ticarette Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik’in,  Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ’in vb. düzenlemelere hâkim olunması gerekmektedir. (bknz.)

 ESY Hukuk ve Danışmanlık bünyesinde E-Ticaret Hukuku alanında faaliyet gösteren ekibimiz tarafından bu alan içerisindeki tüm hukuki süreçlerde müvekkillerimize hizmet sağlanmaktadır.

E-Ticaret Hukuku Alanındaki Hizmetlerimiz

ESY Hukuk ve Danışmanlık olarak;

  • İnternet üzerinden ticaret yapacak şirketlerin yapılandırılması ve faaliyetlerinin hukuka uygun olup olmadığı hususunda denetlenerek hukuki danışmanlık verilmesi,
  • İnternet üzerinden yapılan viral veya açık reklamlarının hukuka uygunluğunun denetlenmesi ve hukuki süreçlerinin yürütülmesi,
  • Mesafeli alım-satım sözleşmesinin hazırlanması,
  • Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) kaydının yapılması,
  • Güven damgası sistemine dahil olunması için hukuki destek verilmesi,
  • Cayma hakkı hususlarında müvekkillere hukuki destek verilmesi,
  • Yasal düzenlemelerden kaynaklanan bilgi verme yükümlükleri ve diğer yükümlülükler kapsamında müvekkillere hukuki danışmanlık verilmesi,
  • Kişisel Verilerin Korunması Hakkında müvekkillere hukuki danışmanlık verilmesi,
  • E- ticaret sitelerinin hukuka uygunluğunun denetlenerek rapor oluşturulması,
  • E-ticaret faaliyetleri sırasında alıcı-satıcı arasında çıkan uyuşmazlıkların çözümü için hukuki danışmanlık verilmesi ve dava açılması hususlarında hizmet vermektedir.

Bu alandaki sorularınız ve deneyimlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için info@esyhukuk.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz.

Gizlillik

Bizimle paylaşılan tüm bilgiler avukat müvekkil ilişkisi kapsamında korunmakta ve gizli tutulmaktadır.

Hukuki Koruma

Müvekkillerimizin tüm hak ve menfaatlerini korumak öncelikli hedefimizdir.

Sizi Önemsiyoruz

Müvekkillerimizin sorunlarına tecrübeli ve alanında uzman ekibimizle etkin çözümler sunmaktayız.
Mesaj gönder
Danışmanlık için iletişime geçin
Merhaba 👋🏻

Danışmanlık almak istediğiniz bir konu mu var?

Hemen iletişime geçin uzman kadromuzdan bilgi alın.

Not: Danışmanlık Avukatlık Kanunu gereği ücretlidir.