Tüketici Hukuku

Tüketici Hukuku Nedir?

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un ve ikincil mevzuatların yürürlüğe girmesi ile birlikte tüketicinin tarafı olduğu uyuşmazlıklarda hakem heyetlerinin de sürece dahil olması ile üretici, satıcı, ithalatçı ve teknik servis hizmeti vermekte olan firmaların sorumluluk alanları ve yükümlülükleri genişletilerek daha ayrıntılı düzenlemeler getirilmiştir.

Tüketici Hukuku
Tüketici Hukuku

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre tüketici; ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi ifade etmektedir. Tüketici işlemi ise tüketiciler ile ticari ve mesleki amaçlarla veya onun adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişiler ile kurulan eser, taşıma, simsarlık, sigorta, vekâlet, bankacılık ve benzeri sözleşmeler de dâhil olmak üzere her türlü sözleşme ve hukuki işlemi ifade etmektedir. (ilgili kanun metnine ulaşmak için: tıklayın)

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’unda ayıplı mal/hizmet, tüketici kredileri, konut finansmanı, ön ödemeli konut satışı gibi konularda özellikli düzenlemelere yer verilirken Garanti Yönetmeliği, Satış Sonrası Hizmetler, Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği, Fiyat Etiketi Yönetmeliği, Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Yönetmeliği gibi birçok ikincil düzenleme ile de açıklayıcı, ayrıntılı kapsamı genişletici birçok düzenlemelere yer verilmiştir.

Görüldüğü üzere, Tüketici Hukuku’nun kapsamı son derece genişletilmiş ve çok farklı yasal düzenlemeler ile koruma altına alınmış bulunmaktadır. Tüm bu yasal düzenlemeleri takip ederek gerek tüketici gerekse de tüketici ile sözleşme ve hukuki işlem kuran gerçek ve tüzel kişiler için haklarını bilmek ve yasal düzenlemelere uygun hareket etmek zorlaşmıştır.

ESY Hukuk ve Danışmanlık olarak hem tüketicilerin haklarını kullanabilmeleri için güncel gelişmelerin de takibiyle gerekli hukuki danışmanlık hizmeti verilmekte hem de tüketici ile sözleşme akdeden tüm kişilerin yasal mevzuatlara uygun hareket edebilmesi için risk analizleri yapılarak önleyici çalışmalar yapılmakta ve karşılaştıkları hukuki uyuşmazlıklarda destek verilmektedir.

Tüketici Hukuku Alanındaki Hizmetlerimiz

ESY Hukuk ve Danışmanlık olarak;

  • Tüketici Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemelerinde görülen dava ve uyuşmazlıkların takip edilmesi,
  • Tüketicilere mal veya hizmet sunan gerçek kişi veya şirketlere faaliyet alanlarına özgü olarak hukuki danışmalık verilmesi,
  • Tüketici Hukuku mevzuatları çerçevesinde; mal veya hizmet satışına ilişkin sözleşmeleri, ürün kullanım kılavuzları, mesafeli satış sözleşmeleri, garanti belgeleri, teknik servis formları gibi dokümantasyonların mevzuata uygunluğunun denetlenmesi ve güncellenmesi,
  • Mevzuat gereği zorunlu sertifika ve belgelerin tespiti ile temini,
  • Reklamların mevzuat ve kamu otoritesi uygulamaları kapsamında hazırlanması,

Bu alandaki sorularınız ve deneyimlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için info@esyhukuk.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz.

Gizlillik

Bizimle paylaşılan tüm bilgiler avukat müvekkil ilişkisi kapsamında korunmakta ve gizli tutulmaktadır.

Hukuki Koruma

Müvekkillerimizin tüm hak ve menfaatlerini korumak öncelikli hedefimizdir.

Sizi Önemsiyoruz

Müvekkillerimizin sorunlarına tecrübeli ve alanında uzman ekibimizle etkin çözümler sunmaktayız.
Mesaj gönder
Danışmanlık için iletişime geçin
Merhaba 👋🏻

Danışmanlık almak istediğiniz bir konu mu var?

Hemen iletişime geçin uzman kadromuzdan bilgi alın.

Not: Danışmanlık Avukatlık Kanunu gereği ücretlidir.